6. Stephens Electronics is considering a change in its target capital structure,
ID: 2723637 • Letter: 6
Question
6. Stephens Electronics is considering a change in its target capital structure, which currently consists of 35% debt and 65% equity. The CFO believes the firm should use more debt, but the CEO is reluctant to increase the debt ratio. The risk-free rate, rRF, is 5.0%, the market risk premium, RPM, is 6.0%, and the firm’s tax rate is 40%. Currently, the cost of equity, rs, is 11.5% as determined by the CAPM. What would be the estimated cost of equity if the firm used 60% debt? (Hint: You must first find the current beta and then the unlevered beta to solve the problem, Hamada Equation would be good to use.)
Explanation / Answer
Computation of Beta by using CAPM model
Ke = Rf + beta(Rm-Rf)
Where Rf = Risk free rate
Rm = Market rate
Ke = cost of equity
Then Beta =(11.5-6)/6
Beta =0.92
Unlevereged Bata = beta of business/(1+(1-t)*debt equity ratio)
=0.92(1+(1-04%)*35%/65%)
=1.4
Now cost of capital by using unlevereged beta = 5+1.4*6
=13.4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.