Stock in Dragula Industries has a beta of 1.2. The market risk premium is 5 perc
ID: 2722703 • Letter: S
Question
Stock in Dragula Industries has a beta of 1.2. The market risk premium is 5 percent, and T-bills are currently yielding 4.20 percent. The company’s most recent dividend was $1.40 per share, and dividends are expected to grow at a 5.0 percent annual rate indefinitely.
If the stock sells for $30 per share, what is your best estimate of the company’s cost of equity?
Stock in Dragula Industries has a beta of 1.2. The market risk premium is 5 percent, and T-bills are currently yielding 4.20 percent. The company’s most recent dividend was $1.40 per share, and dividends are expected to grow at a 5.0 percent annual rate indefinitely.
Explanation / Answer
RE using dividend cash flow model
30=(1.40*1.05)/(r-0.05)
30=1.47/(r-0.05)
r-0.05=0.049
r=9.90%
RE using CAPM MODEL
RE=4.20%+1.2*5%=10.20%
best estimate=(10.20%+9.90%)/2=10.05%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.