It is March 2013 and Apple, Inc. is preparing its first corporate bond offering.
ID: 2722602 • Letter: I
Question
It is March 2013 and Apple, Inc. is preparing its first corporate bond offering. Apple, Inc. is planning to issue a total of $100 million face value, 10 year semi-annual coupon bonds. The bonds are expected to be placed at $102 per $100 par value. The coupon rate on the bonds is 4%. At the time, Apple stock was trading at $65 with 6 billion total shares outstanding. Apple's effective tax rate is 25%. The beta of Apple was 1.2, the risk free return was 2% and the average market return was 13%. What is the weighted average cost of capital (WACC) after the bonds are issued? (Carry all intermediate calculations to FOUR decimal points)Explanation / Answer
AFTER TAX COST OF DEBT
= COUPON RATE * (1 - TAX RATE)
= 4% * (1 - 0.25)
= 3%
COST OF EQUITY
= Rf + BETA * MARKET RISK PREMIUM
= 2% + 1.2 * 13%
= 17.6%
MARKET VALUE OF DEBT ($102 * 1000000) = $102000000
MARKET VALUE EQUITY ($65 * 60000000) = $3900000000
WEIGHT OF DEBT ($102000000 / $4002000000) = 0.2549
WEIGHT OF EQUITY (1 - 0.2549) = 0.7451
WACC = WEIGHT * COST OF DEBT + WEIGHT * COST OF EQUITY
= 0.2549 * 3% + 0.7451 * 17.6%
= 0.7647 + 13.1138%
= 13.8605%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.