6. Suppose that you purchased a shopping center for $15 million using a 20-year
ID: 2722427 • Letter: 6
Question
6. Suppose that you purchased a shopping center for $15 million using a 20-year loan for 80% of the purchase price with an annual interest rate of 4% with monthly payments and monthly compounding. You plan on selling the property at the end of the 5th year and predict that the future selling price will be $19.5 million. If selling expenses are expected to be 3% of the future selling price, what will be before-tax equity reversion be from the sale of the property at the end of the 5th year?
Please show how to solve with BA II Plus calculator
Explanation / Answer
ITEM AMOUNTu
loan amount (15m*80%) = $12m @8%
monthly payments = $57,290
paid amonut for 5yrs( $57,290*12*5) = $3,437,400 (see below instructions)
Selling price (19.5m ) = $19.5 m
less: selling expenses(19.5*3%) =$585,000
Net selling price = $18,915,000
less:unpaid balance ($57,290*12*25) =$17,186,941
Before tax-equity reversion =$1,728,059
how to calculate with BA II Plus calculator
The monthly payment is $57,290
Note: The payment is displayed as -$57,290 because it is a negative cashflow.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.