Waterworks has a dividend yield of 6.25%. If its dividend is expected to grow at
ID: 2722319 • Letter: W
Question
Waterworks has a dividend yield of 6.25%. If its dividend is expected to grow at a constant rate of 3.25%, what must be the expected rate of return on the company’s stock? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Waterworks has a dividend yield of 6.25%. If its dividend is expected to grow at a constant rate of 3.25%, what must be the expected rate of return on the company’s stock? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
dividend yield = dividend/price 6.25% = d/100 d= 6.25 Po = D(1+g)/(re-g) 100= 6.453125/(re-0.0325) Re= 9.703%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.