Stock repurchase The following financial data on the Rond Recording Company are
ID: 2722301 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
a)
400,000 / 21 = 19,047 Shares
b)
400,000 - 19,047 = 380,953
EPS = 400,013 / 380,953 = $1.05
c)
10*2 = 20- > 400,000/20 = 20,000 - > 400,000 - 20,000 = 380,000 - > 380,000 /20,000 = $19
Market Price = $19
d)
After selling the shares in part b the EPS dropped substantially. Previous to the repurchase the EPS was $2 but after the repurchase it is changed to to $1.05
e)
Through dividends the stockholders will most likely be making more return over more time although the repurchase would give the most initial return. The repurchase would also have less taxes with it whereas the dividends would have a higher tax attached to it for the stockholders. The EPS drop for the repurchase would also make the stockholders lean towards dividends as well.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.