Elephant Inc., a zero growth firm, has an expected EBIT of $100,000 and a corpor
ID: 2721768 • Letter: E
Question
Elephant Inc., a zero growth firm, has an expected EBIT of $100,000 and a corporate tax rate of 30%. Elephant uses $500,000 of 12.0% debt, and the cost of equity to an unlevered firm in the same risk class is 16.0%. What is the firm's cost of equity? Elephant Inc., a zero growth firm, has an expected EBIT of $100,000 and a corporate tax rate of 30%. Elephant uses $500,000 of 12.0% debt, and the cost of equity to an unlevered firm in the same risk class is 16.0%. What is the firm's cost of equity?Explanation / Answer
EBIT: $100,000 r d : 12% T c : 30% Debt: $500,000 r sU : 16%
V U = EBIT(1 – T)/r sU = $100,000(0.7)/0.16 = $437,500
V L = V U + TD = $437,500 + 0.3($500,000) = $587,500
Note that the leveraged value of the firm is $587,500. The firm has $500,000 of debt. Therefore, the value of its equity must be $87,500. Using these data, we find the leveraged cost of equity as follows: r sL = r sU + (r sU – r d )(1 – T)(D/S) = 16% + (16% – 12%)(0.7)($500,000/$87,500) = 32.0%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.