LibreOffice has 85,000 shares of common stock outstanding at a price of $62 a sh
ID: 2721358 • Letter: L
Question
LibreOffice has 85,000 shares of common stock outstanding at
a price of $62 a share. They also have 10,000 shares of preferred stock
outstanding at a price of S85 a share. The firm has 10,000 8 percent,
20-year bonds outstanding, with a face value of $1,000, currently
trading at 101 percent of face value. The bonds pay interest
semiannually. What is the capital structure weight of the firm's debt if
the tax rate is 35 percent?
a, 32.00 percent
b, 36.16 percent
c. 40.48 percent
d. 51.75 percent
e, 62.27 percent
Explanation / Answer
Ans (e)
Capital structure weights
common stock 85,000*62 =5,270,000
Preferred stock 10,000*85 = 850,000
Bonds 10,000*1000*101% =10,100,000
16,220,000
weights of debt 10,100,000/16,220,000
=62.27%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.