Your company has decided that its capital budget during the coming year will be
ID: 2721336 • Letter: Y
Question
Your company has decided that its capital budget during the coming year will be $20 million. Its optimal capital structure is 60 percent equity and 40 percent debt. Its earnings before interest and taxes (EBIT) are projected to be $34.667 million for the year. The company has $200 million of assets; its average rate on outstanding debt is 10 percent; and its tax rate is 40 percent. If the company follows the residual distribution policy (with all distributions in the form of dividends) and maintains the same capital structure, what will its dividend payout ratio be? Show step by step your solution.
Explanation / Answer
Amount of debt = 200 million x 40%
= 80 million
Interest cost = 80 million x 10%
= 8 million
Net Income = (EBIT – interest) x( 1- tax rate)
= (34.667 -8)x(1-0.40) million
= 16.0002 million
Equity needed = capital budget x equity ratio
= 20 million x 60%
= 12 million
Dividend payout ratio = (net income – equity needed)/ net income
= (16.0002- 12)/16.0002
= 25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.