Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago.
ID: 2721230 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
If the company has a $45.7 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Bennington Industrial Machines issued 142,000 zero coupon bonds seven years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 7.2 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.3 percent.
Explanation / Answer
Market Value of Zero coupon Bond = Face Value / (1+r)^t
r = market yield = 8.3%
t = years to maturity = 23 years
Face Value of Zero coupon Bond = 142000 * $100 (assuming face value of one bond is $100) = $14200000
Market Value of Zero coupon Bond = 14200000 / (1+.083)^23
= $22,68,996.58
Weight of Debt = 2268996.58 / (2268996.58 + 45700000)
Weight of Debt = .0473
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.