Trico Company set the following standard unit costs for its single product. The
ID: 2721029 • Letter: T
Question
Trico Company set the following standard unit costs for its single product.
The predetermined overhead rate is based on a planned operating volume of 50% of the productive capacity of 80,000 units per quarter. The following flexible budget information is available.
During the current quarter, the company operated at 60% of capacity and produced 48,000 units of product; actual direct labor totaled 377,000 hours. Units produced were assigned the following standard costs:
Explanation / Answer
1. Direct Material variances:
Direct Material cost variance: ( Standard cost for actual output - Actual cost) = ( $ 100 x 48,000 - $ 4,899,500) = $ 99,500 U
Direct Material price variance: ( Standard price per unit - Actual price per unit) x Actual quantity purchased = ( $ 4 - $ 4.10 ) x 1,195,000 = $ 119,500 U
Direct Material quantity variance: ( Standard quantity for actual output - Actual quantity used) x Standard price per unit = ( 25 lbs. x 48,000 - 1,195,000) x $ 4 = $ 20,000 F
2. Direct Labor variances:
Direct labor total variance: ( Standard labor cost for actual output - Actual labor cost) = ( $ 64 x 48,000 - $ 2,921,750) = $ 150,250 F
Direct labor rate variance: ( Standard rate per labor hour - Actual rate per labor hour) x Actual hours worked = ( $ 8 - $ 7.75 ) x 377,000 = $ 94,250 F
Direct labor efficiency variance: ( Standard labor hours for actual output - Actual hours worked) x Standard rate per labor hour = ( 384,000 - 377,000 ) x $ 8 = $ 56,000 F
3. Overhead controllable and volume variances:
Controllable variance
Fixed overhead volume variance:
Actual overhead $ 6,473,019 Budgeted overhead $ 4,608,000 Controllable variance $ 1,865,019 URelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.