Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Refer to the inputs below concerning a 4-year project. t=0 t=1 t=2 t=3 t=4 Inves

ID: 2720321 • Letter: R

Question

Refer to the inputs below concerning a 4-year project.

t=0

t=1

t=2

t=3

t=4

Investment

1,000,000

Units

2,000

2,500

2,500

2,000

Price/unit

250

Cost/unit

40

SGA/year

125,000

Depreciation is straight line

Taxes

34%

Dis. Rate

9%

Net Working Capital is 30% of next year's sales

With your team:

Calculate project cash flows (OCF, ICF, CF) and NPV.

Assuming that units sold per year are constant, what is NPV BE?

Develop and submit a spreadsheet with clearly labeled material that is formatted to be printable on 2 pages maximum.

(Note: you may want to use the Excel function goal seek to solve for BE. Alternatively, you can use the formula given in the text or slides.)

t=0

t=1

t=2

t=3

t=4

Investment

1,000,000

Units

2,000

2,500

2,500

2,000

Price/unit

250

Cost/unit

40

SGA/year

125,000

Depreciation is straight line

Taxes

34%

Dis. Rate

9%

Net Working Capital is 30% of next year's sales

Explanation / Answer

1)

2)

Using Excel function goal seek to solve for BE , We get units sold per year are constant = 2274 Unit approx

t=0 t=1 t=2 t=3 t=4 Investment [a] 1,000,000 Units [b] 2,000 2,500 2,500 2,000 Price/unit [c] 250 250 250 250 Cost/unit [d] 40 40 40 40 SGA/year [e] 125,000 125,000 125,000 125,000 Depreciation [f = 1000000/4] 250,000 250,000 250,000 250,000 Net income [g =( (c-d)*b - e-f)*(1-tax rate)] 29700 99000 99000 29700 Working Capital [ h = 30%*Next Year Sale]            150,000.00    187,500.00     187,500.00       150,000.00                       -   Change in Working Capital [i]            150,000.00      37,500.00                       -         (37,500.00) (150,000.00) Cash Flow [j = g +f -a-i]]      (1,150,000.00)    242,200.00     349,000.00       386,500.00     429,700.00 Discount Factor [k] 1 0.91743 0.84168 0.77218 0.70843 Present value [l= j*k]      (1,150,000.00)    222,201.55     293,746.32       298,447.57     304,412.37 Net Present Value [m= sum of l]            (31,192.19)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote