Jiminy\'s Cricket Farm issued a 30-year, 10.8 percent semiannual bond 5 years ag
ID: 2720166 • Letter: J
Question
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 10.8 percent semiannual bond 5 years ago. The bond currently sells for 84.5 percent of its face value. The company’s tax rate is 40 percent.
What is the pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Aftertax cost of debt
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 10.8 percent semiannual bond 5 years ago. The bond currently sells for 84.5 percent of its face value. The company’s tax rate is 40 percent.
Explanation / Answer
the pre tax cost of debt is calculated as per the excel formula =rate(nper,pmt,pv,fv) where
nper = 30 years, Since semiannual 60 periods
pmt = 10.8%/2 = 0.054 = $54
pv = 84.5% of 1000 = $845
fv=1000
Hence rate =rate(60,54,845,1000) = 6.42%. This is semi annual rate.
Hence Anuual pre tax cost of debt = 6.42*2 = 12.84%
Now the after tax cost of debt = 12.84*(1-0.4) = 7.704% = 7.70%
After tax cost of debt is more relevant since debt has tax advantage and we need to consider the after tax cost of debt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.