7A). Preferred stock has a dividend of $12 per year. The required return is 6%.
ID: 2719967 • Letter: 7
Question
7A). Preferred stock has a dividend of $12 per year. The required return is 6%. What should be the price per share?
**Need this solved step by step
7B-C). Hurricane Corporation expects to grow its dividend by 5% per year. The current dividend is $2 per share. The required return is 8%.
B. What is the estimated value of a share of common stock?
C. If price is $40 and dividends were $1.50 per share but expected to grow at 4% per year, what would be the required rate of return
Explanation / Answer
A.
Cost of preferred equity
Cost of preferred equity =Dividend/Price
.06=12/Price
Price=200
B.
Stock price =Next year’s dividend/(Required rate-growth rate)
Next year’s dividend = 2*1.05=2.10
Stock price =2.10(8-5)=.7 % =70
C.
Price =40
Dividend =1.50 per share
Dividend next year =1.5 * 1.04 =1.56
40=1.56/(R-4)
R =4.039
Required rate of return = 4 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.