Your boss has indicated that he would like your help in determining the value of
ID: 2719233 • Letter: Y
Question
Your boss has indicated that he would like your help in determining the value of a bond issue currently under review. The firm has bonds outstanding that have four (04) years remaining to maturity, a coupon interest rate of 10 percent paid annually, and a $1,000 par value.
a. What is the yield to maturity on the bond issue if the current market price is $829?
b. What is the yield to maturity on the bond issue if the current market price is $1,104?
c. Would you be willing to buy one of these bonds for $829 if you required a 12 percent rate of return on the bonds issue? Explain your answer. PLEASE EXPLAIN HOW TO PUT IN EXCEL
Explanation / Answer
Answer:
YTM can be found using excel function of ' =rate(nper,pmt,(pv),fv,0)
Where = nper = no. of periods to maturity = 4
Pmt= coupon payment = $1000*10% = $100
and "0" becasue of end of the period coupon receipt
a) pv = $829 b) pv =$1,104, should be entered as negetive beacuse it's an outflow
fv = $1000
So now =
a) For a "=RATE(4,100,-829,1000,0)" =16.13%
b) "=RATE(4,100,-1104,1000,0)" = 6.93%
c) Present value of the bond at a required rate of return =
Using excel function: "=PV(rate,nper,pmt,fv,0)
=PV(12%,4,100,1000,0) = -$939.25 (negetive because - Outflow now)
So as the matket price of the bond is $829, which is less than its fair value of $939.25, the bonds should be bought.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.