A newly issued 10-year maturity, 4% coupon bond making annual coupon payments is
ID: 2718979 • Letter: A
Question
A newly issued 10-year maturity, 4% coupon bond making annual coupon payments is sold to the public at a price of $860. The bond will not be sold at the end of the year. The bond is treated as an original-issue discount bond.
a. Calculate the constant yield price. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Constant yield price $
b. What will be an investor's taxable income from the bond over the coming year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Taxable income $
Explanation / Answer
a.
K = N
BOND PRICE=? [(Coupon)/(1 + YTM)^k] + Par value/(1 + YTM)^N
k=1
K = 10
860 =? [(4*1000/100)/(1 + YTM/100)^k] + 1000/(1 + YTM/100)^10
k=1
YTM = 5.8924%
Price after 1 year:
K = 9
BOND PRICE=? [(4*1000/100)/(1 + 5.8924/100)^k] + 1000/(1 + 5.8924/100)^10
k=1
= 870.68
b. Taxable income will only be on coupon interest as bond is not being sold = 4%1000 =$40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.