The Pointer Appliance Company is investigating the additional of a new and impro
ID: 2718744 • Letter: T
Question
The Pointer Appliance Company is investigating the additional of a new and improved pulsating blender to its line of consumer appliances. The product chops, grinds, grates and blends smoothies twice as fast as all other blenders on the market. It has a 10 year warranty on the motor and offers a replacement 5 cup glass blender cup for $10.99. The blender is going to require additional expenditures for the production line on the part of the Pointer Company. Management wants to determine what to price the blender at. The total fixed cost associated with manufacturing the blenders is $525,000. The variable cost is $17.99 per unit. Given the costs for adding the blender, management is considering selling the blender at one of these prices: $25.99, $34.99 and $49.99. Calculate the breakeven point in units at each of the selling prices: $25.99, $34.99 and $49.99 and show the calculations. Through your research you know that this is a tough competitive market with many competitors. Most competitors have between 2-8% of the market and the market appears to be growing at a 5% rate per year. The total market for blenders of this type was 1,500,000 units last year. Given that the market leader is selling its blender for $39.99, which price would you recommend and why? (Value 25 pts)
Explanation / Answer
Total Fixed cost = $ 525,000
Variable Cost = $ 17.99 per unit
Let X be the break-even units
Calculation of Break-even units at a price level of $ 25.99
$ 25.99 * X = $ 17.99 *X + $ 525,000
X *($25.99-$17.99) = $ 525,000
X * $ 8 = $ 525,000
X = $ 525,000/$ 8 = 65,625
Break-even level = 65,625 Units
Calculation of Break-even units at a price level of $ 34.99
$ 34.99 * X = $ 17.99 *X + $ 525,000
X *($34.99-$17.99) = $ 525,000
X * $ 17 = $ 525,000
X = $ 525,000/$ 17 = 30,882.35 or 30,883 (rounded off)
Break-even level = 30,883 Units
Calculation of Break-even units at a price level of $ 49.99
$ 49.99 * X = $ 17.99 *X + $ 525,000
X *($49.99-$17.99) = $ 525,000
X * $ 32 = $ 525,000
X = $ 525,000/$ 32 = 16,406.25 or 16,407 (rounded off)
Break-even level = 16,407 Units
Total Market Size last year = 1,500,000
Annual growth rate of market = 5%
Expected market size next year = 1,500,000 * 1.05 = 1,575,000
Assuming the company is targettting for a 6% (average of 2-8%) market share, the company needs to sell 1,575,000 * 6% = 94,500 units next year.
Calculation of profitability at various price levels for 94500 units is as follows
Calculation of profit
Sales Price $ 25.99
$ 34.99
$ 39.99 (price of market leader)
Sales
$2,456,055
$ 3,306,555
$ 3,779,055
Variable cost
$1,700,055
$ 1,700,055
$ 1,700,055
Fixed Costs
$ 525,000
$ 525,000
$ 525,000
Net Margin
$ 231,000
$ 1,081,500
$ 1,554,000
As the company is trying to capture market share, they cannot sell at $ 49.99 which is higher than the price of market leader or at the price of market leader which is $ 39.99. Hence they need to choose between $ 25.99 and $ 34.99. As the profitability is better at $ 34.99, they may consider selling at this price.
Calculation of profit
Sales Price $ 25.99
$ 34.99
$ 39.99 (price of market leader)
Sales
$2,456,055
$ 3,306,555
$ 3,779,055
Variable cost
$1,700,055
$ 1,700,055
$ 1,700,055
Fixed Costs
$ 525,000
$ 525,000
$ 525,000
Net Margin
$ 231,000
$ 1,081,500
$ 1,554,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.