Fountain Corporation’s economists estimate that a good business environment and
ID: 2717964 • Letter: F
Question
Fountain Corporation’s economists estimate that a good business environment and a bad business environment are equally likely for the coming year. The managers of Fountain must choose between two mutually exclusive projects. Assume that the project Fountain chooses will be the firm’s only activity and that the firm will close one year from today. Fountain is obligated to make a $5,400 payment to bondholders at the end of the year. The projects have the same systematic risk but different volatilities. Consider the following information pertaining to the two projects:
What is the expected value of the firm if the low-volatility and high-volatility project is undertaken?
What is the expected value of the firm’s equity if the low-volatility and high-volatility project is undertaken?
Economy Probability Low Volatility Project Payoff High Volatility Project Payoff Bad .5 $ 5,400 $ 4,800 Good .5 $ 6,550 $ 7,150Explanation / Answer
Since the projects are mutually exclusive, only one of them can be chosen at a time.
Low volatility project payoff = 0.5 * 5400 + 0.5 * 6550 = 5975
High volatility project payoff = 0.5 * 4800 + 0.5 * 7150 = 5975
Since the payoff is same, firm can choose any project.
Expected value of firm = $5,975
Debt payment at the end of the year = 5400
So value of equity = 5975 - 5400 = $575
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.