A bank originates $150,000,000 worth of 30-year single-family mortgages funded b
ID: 2717950 • Letter: A
Question
A bank originates $150,000,000 worth of 30-year single-family mortgages funded by demand deposits and the required amount of capital. Reserve requirements are 10 percent and the bank pays 32 basis points in deposit insurance premiums. The bank is earning a 6.25 percent coupon on the mortgages. The mortgages are priced at par and total monthly payments on the mortgages are $923,576. If the mortgages are securitized and deposits are reduced, how much will the bank save in the first year's reserve requirements and deposit insurance premiums in total? Assume the minimum risk-based capital requirement is 8 percent and that mortgages carry a 50 percent risk weight a)$144,460,800 b)$160,512,000 c)$165,476,200 d)$178,332,500 e)$181,249,300
Explanation / Answer
Answer:
Particulars Amount
Bank originates 150000000
Less: Reserves 10& (150000000*10%)
= 15000000
therefore total investment = 150000000-15000000
= 13500000
Less: 32 basis point charge = .32 on the amount
= (1350000*.32) = 43200000
Therefore net amount = 91800000
Add coupon interest = 9375000
Less payment every monthly = 923576*12= 11082912
Therefore the answer is option D ) applying the above logic it cannot be more than 178332500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.