The Trektronics store begins each week with 420 phasers in stock. This stock is
ID: 2717606 • Letter: T
Question
The Trektronics store begins each week with 420 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $37 per year and the fixed order cost is $78.
What is the economic order quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The Trektronics store begins each week with 420 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $37 per year and the fixed order cost is $78.
Explanation / Answer
Annual Demand quantity=52*420=21840 (assume 52 weeks in a year with toal 52 order in a year)
current total carrying costs/year=carrying cost per phaser *21840/2 =37*21840/2=$404040
restocking cost/year=52*$78=$4056
Fixed cost/order=K=78
D=Annual Demand quantity=21840
h=Annual carrying cost/unit=$37 per year
economic order quantity=sqrt(2D*K/h)=sqrt(2*21840*78/37)=303.45~304 is the optimal order quantity. Thus Trektronics should decrease its order size to 304 phasers per week.
orders per year will Tektronics place under the new policy=21840/304 =72
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.