Tom Cruise Lines Inc. issued bonds five years ago at $1,000 per bond. These bond
ID: 2717521 • Letter: T
Question
Tom Cruise Lines Inc. issued bonds five years ago at $1,000 per bond. These bonds had a 30-year life when issued and the annual interest payment was then 15 percent. This return was in line with the required returns by bondholders at that point as described below:
Assume that five years later the inflation premium is only 2 percent and is appropriately reflected in the required return (or yield to maturity) of the bonds. The bonds have 25 years remaining until maturity.
Compute the new price of the bond. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places. Assume interest payments are annual.)
Tom Cruise Lines Inc. issued bonds five years ago at $1,000 per bond. These bonds had a 30-year life when issued and the annual interest payment was then 15 percent. This return was in line with the required returns by bondholders at that point as described below:
Explanation / Answer
Required Return after 5 year = Real rate of return + Inflation premium + Risk premium
Required Return after 5 year = 5+2+4
Required Return after 5 year =11%
No of year left to maturity = 25
Annual Interest payment = 15%*1000 = 150
Face value of Bond = 1000
New price of the bond = pv(rate,nper,pmt,fv)
New price of the bond = pv(11%,25,150,1000)
New price of the bond = $ 1336.87
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.