The flow-to-equity approach has been used by the firm to value their capital bud
ID: 2717241 • Letter: T
Question
The flow-to-equity approach has been used by the firm to value their capital budgeting projects. The total investment cost at time 0 is $640,000. The company uses the flow-to-equity approach because they maintain a target debt to value ratio over project lives. The company has a debt to equity ratio of 0.5. The present value of the project including debt financing is $810,994. What is the relevant initial investment cost to use in determining the value of the project?
$170,994
$267,628
$372,372
$543,366
$640,000
SHOW ALL WORK
Explanation / Answer
Debt + equity = .50 + 1 = 1.50
weight of debt = .50 /1.50 = .33
weight of equity = 1/1.50 = .67
Debt financing = 810994 *.33 = $ 267628.02
Initial investment for equity valuation = 640000 - 267628
= $ 372372
correct option is "C"
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.