Otobai Company in Osaka, Japan is considering the introduction of an electricall
ID: 2716994 • Letter: O
Question
Otobai Company in Osaka, Japan is considering the introduction of an electrically powered motor scooter for city use. The scooter project requires an initial investment of ¥15 billion. The cost of capital is 10%. The initial investment can be depreciated on a straight-line basis over the 10-year period, and profits are taxed at a rate of 50%.
What is the NPV of the electric scooter project? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Enter your answer in billions. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Consider the following estimates for the scooter project.Explanation / Answer
Market Share = 0.1 *1100000 = 0.11 Million
Depreciation = 15 Billion * 0.10 = 1500 Million
Tax Saving on Depreciation = 1500 Million * 0.50 = 750 Million
Cash Flow before tax = (400000-360000)0.11 Million - 2 Billion
= 2400 Million
Cash Flow after tax = (2400*0.50) + 750
= 1950 Million
Present Value of Cash Inflows = 1950*6.145 = 11982.75 Million
Cash outlfows = 15000 Million
NPV = 11982.75 - 15000 = -3.017 Billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.