Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D department. The base price

ID: 2716663 • Letter: Y

Question

You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D department. The base price is $150,000, and it would cost another $22,500 to modify the equipment for special use by the firm. The equipment falls into the MACRS 3-year class and would be sold after 3 years for $45,000. The applicable depreciation rates are 33%, 45%, 15%, and 7%. The equipment would require an $14,000 increase in net operating working capital (spare parts inventory). The project would have no effect on revenues, but it should save the firm $59,000 per year in before-tax labor costs. The firm's marginal federal-plus-state tax rate is 40%.

What is the initial investment outlay for the spectrometer, that is, what is the Year 0 project cash flow? Round your answer to the nearest cent.
$  

What are the project's annual cash flows in Years 1, 2, and 3? Round your answers to the nearest cent.
in Year 1 $  
in Year 2 $  
in Year 3 $  

If the WACC is 14%, should the spectrometer be purchased?

Explanation / Answer

Initial investment = Base price + Additional cost + Working capital

                             = $150,000 + $22,500 + $14,000

                             = $172,500 + $14,000

                             = $186,500

Annual cash flow in year 1 = {Saving amount × (1 – tax rate)} + 33% depreciation

                                            = {$59,000 × (1 – 0.40)} + (0.33 × $172,500)

                                            = $35,400 + $56,925

                                            = $92,325

Annual cash flow in year 2 = {Saving amount × (1 – tax rate)} + 45% depreciation

                                            = {$59,000 × (1 – 0.40)} + (0.45 × $172,500)

                                            = $35,400 + $77,625

                                            = $113,025

Annual cash flow in year 3 = {Saving amount × (1 – tax rate)} + 15% depreciation + Recovery of working capital + {(Salvage value – 7% depreciation) × (1 – tax rate)}

                                            = {$59,000 × (1 – 0.40)} + (0.15 × $172,500) + $14,000 + {($45,000 – 0.07 × $172,500) × (1 – 0.40)}

                                            = $35,400 + $25,875 + $14,000 + $19,755

                                            = $95,030

NPV table is as below:

Year

Cash flow

14% discount factor

Present value

0

-186,500

1

-186,500

1

92,325

0.8772

80,987.49

2

113,025

0.7695

86,972.74

3

95,030

0.6750

64,145.25

NPV

45,605.48

Since NPV ($45,605.48) is positive, the project should be accepted and the equipment should be purchased.

Year

Cash flow

14% discount factor

Present value

0

-186,500

1

-186,500

1

92,325

0.8772

80,987.49

2

113,025

0.7695

86,972.74

3

95,030

0.6750

64,145.25

NPV

45,605.48

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote