Problem 10-13 Cost of Common Equity with Flotation Ballack Co.’s common stock cu
ID: 2715652 • Letter: P
Question
Problem 10-13 Cost of Common Equity with Flotation
Ballack Co.’s common stock currently sells for $44.75 per share. The growth rate is a constant 11.2%, and the company has an expected dividend yield of 3%. The expected long-run dividend payout ratio is 30%, and the expected return on equity (ROE) is 16%. New stock can be sold to the public at the current price, but a flotation cost of 15% would be incurred. What would be the cost of new equity? Round your answer to two decimal places. %
Hint: Answer is NOT 46.51%
Explanation / Answer
P0 = $44.75
Dividend Yield = 3%
D1 = 3% * 44.75 =$1.3425
g = ROE * Retention Ratio = 16% * (1 - 30% ) = 16% * 70% = 11.2%
Floatation cost = 15%
Cost of equity = D1/P0(1 - F) + g = 1.3425/44.75(1 - 15%) + 11.2%
= 3.53% + 11.2% = 14.73%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.