Suppose that you are the manager of a bank whose $100 billion of assets have an
ID: 2715280 • Letter: S
Question
Suppose that you are the manager of a bank whose $100 billion of assets have an average duration of four years and whose $90 billion of liabilities have an average duration of six years. Conduct a duration analysis for the bank, and show what will happen to the net worth of the bank if interest rates rise by 2 percentage points. What actions could you take to reduce the bank's interest rate risk? Suppose that you are the manger of a bank that has $15 million of fixed-rate assets, $30 million of rate-sensitive assets, $25 million of fixed-rate liabilities, and $20 million of rate-sensitive liabilities. Conduct a gap analysis for the bank, and show what will happen to bank profits if interest rates rise by 5 percentage points. What actions could you take to reduce the bank's interest-rate risk?Explanation / Answer
Answer (a)
Duration Gap = -1.4 years
Total Value of Assets A = $ 100 Billion
Average duration D(A)= 4 years
Total Value of Liabilities L= $ 90 Billion
Average Duration D(L)= 6 years
Duration Gap can be calculated as follows
Duration Gap D(gap) = D(A) - (L/A) * D(L)
D(gap) = 4 – (90/100) * 6
D(gap) = 4 – 0.9 * 6 = 4 – 5.4 = -1.4 years
If the interest rates have increase by 2% and let us assume that the initial interest was 0%, then effect of change of interest rates can be calculated as follows
Change in Networth/Assets = - D(gap) + change in interest rates/(1+initial interest rate)
Change in Networth / $ 100 Billion = -(-1.4) * (0.02 – 0)/(1+0)
Change in Networth / $ 100 Billion = 1.4 * 0.02 = 0.028
Change in Networth = $ 100 Billion * 0.028 = $ 2.8 Billion
Net worth of the bank will increase by $ 2.8 Billion.
To reduce the interest rate risk bank needs to decrease the duration of liabilities to that of assets.
Answer (b)
Fixed rate Assets = $ 15 Million
Rate sensitive Assets = $ 30 Million
Fixed rate liabilities = $ 25 Million
Rate sensitive liabilities = $ 20 Million
Gap = Rate Sensitive Assets - Rate Sensitive Liabilities = $ 30 Million - $ 20 Million = $ 10 Million
Change in interest rate = 5% or 0.05
Change in income = Gap * change in interest rate = $ 10 Million * 0.05 = $ 0.50 Million
Profits increase by $ 0.50 Million
To reduce the interest rate risk, the bank needs to reduce the gap between Rate Sensitive Assets and Rate Sensitive liabilities by either reducing the assets or increasing the liabilities.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.