Suppose you have a house worth $900,000. There are 25% chance that a burglar wil
ID: 2715098 • Letter: S
Question
Suppose you have a house worth $900,000. There are 25% chance that a burglar will vandalize your house so that your house only worth $640,000 if it gets vandalized. To prevent this, you can buy home insurance at $5,000 cost. Your utility is given by W, where W is your wealth.
a) Show that you would prefer to insure your house than not to insure
Now, suppose there is deductible of $1,000 for the insurance. However, the insurance only cost $3,000 this time.
b) Show that you would prefer insurance with deductible to insurance without deductible
Explanation / Answer
Answer:
Utility function:
u = w ½
Now it is given that there are 25% chances that burglars will vandalize house and that house will worth only $640000.
So there is 25 chance of a loss of ($900000-$640000= $260000) on wealth.
Therefore expected utility of wealth is given by:
Expected utility of wealth = e(w) = 25% x $640000 + 75% x $900000
= $160000 + $675000
= $865000
So expected losses = wealth – e(w)
Here wealth is the worth of house which is = $900000
And expected wealth is e(w) = $865000
So expected losses = $900000 - $865000 = $35000
Hence the price of the insurance policy = $35000
Whereas, we are paying $5000 for this policy. So we are better off purchasing insurance policy at $5000.
Price of policy = $5000 + $1000 = $6000
This is still less than the worth of the policy calculated above which is $35000
Therefore in this case still the insurance is worthy.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.