A company is evaluating the possible replacement of equipment. New equipment wou
ID: 2714638 • Letter: A
Question
A company is evaluating the possible replacement of equipment. New equipment would cost $92,325, and sales tax on the purchase would be 6%. Both the purchase price and sales tax would be capitalized. The old equipment had an original purchase price of $70,000 and accumulated depreciation of $32,000 has been taken. The old equipment can be sold currently for $28,899, and the company pays taxes at a rate of 37%. What is the initial cash outlay necessary to replace the existing equipment? Round your answer to the nearest whole dollar.
Explanation / Answer
Sale proceeds from old equipement = $ 28899 , As the sale value is less than the carrying value so there is no tax on the sale proceeds
Initial cash outlay
cost of new equipment = $ 92325
ADD : slaes tax @ 6% = $ 5540
less sales proceeds of old machine = $ 28899
net out flow = $ 68966
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.