Both bond A and bond B have 9.6 percent coupons and are priced at par value. Bon
ID: 2714493 • Letter: B
Question
Both bond A and bond B have 9.6 percent coupons and are priced at par value. Bond A has 8 years to maturity, while bond B has 20 years to maturity.
If interest rates suddenly rise by 2.2 percent, what is the percentage change in price of bond A and bond B? (Negative answers should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
If interest rates suddenly fall by 2.2 percent instead, what would be the percentage change in price of bond A and bond B? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Both bond A and bond B have 9.6 percent coupons and are priced at par value. Bond A has 8 years to maturity, while bond B has 20 years to maturity.
Explanation / Answer
COUPON RATE=9.6%
LET PAR VALUE=100
YEARS TO MATURITY FOR BOND A=8 YEARS
FOR BOND B=20 YEARS
CURRENT PRICE OF BOND=COUPON AMOUNT *PVIFA(DISCOUNT RATE,YEARS TO MATURITY)+MATURITY VALUE*PVIF(DISCOUNT RATE,YEARS TO MATURITY)
CURRENT PRICE OF BOTH BONDS=100
LET DISCOUNT RATE=R
SO,FOR BOND A
100=9.6PVIFA(R,8)+100PVIF(R,8)
FOR BOND B
100=9.6PVIFA(R,20)+100PVIF(R,20)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.