An investor currently holds the following portfolio: Amount Invested 8,000 share
ID: 2713723 • Letter: A
Question
An investor currently holds the following portfolio:
Amount
Invested
8,000 shares of Stock A $16,000 Beta = 1.3
15,000 shares of Stock B $48,000 Beta = 1.8
25,000 shares of Stock C $96,000 Beta = 2.2
a.)The beta for the portfolio is
A) 1.99.
B) 1.77.
C) 1.45.
D) 1.27.
b), If the risk-free rate of return is 4% and the expected market return is 13%, then the required return on the portfolio is
A) 14.00%.
B) 17.91%.
C) 21.91%.
D) 23.85%.
Explanation / Answer
a)
We simply add up last column to determine portfolio beta = 1.99
Therefore portfolio beta = 1.99
b)
Risk premium = 13% - 4% = 9%
As per CAPM model,
Required return = Risk free return + (Risk premium * Beta) = 4 + (9* 1.99) = 21.91%
Therefore, required return on portfolio = 21.91%
Beta Amount invested Percentage of portfolio Beta times % of portfolio Stock A 1.3 16000 10% 0.13 Stock B 1.8 48000 30% 0.54 Stock C 2.2 96000 60% 1.32 Total 1.99Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.