5.6. Springfield Company has the following capital structure. It has 9 million s
ID: 2713660 • Letter: 5
Question
5.6. Springfield Company has the following capital structure. It has 9 million shares of common stock selling for $80 each. The stock will pay a dividend of $2.75 next year and this dividend is expected to grow at the rate of 10% annually. Springfield has just raised $130 million by selling 8% coupon bonds at par. Springfield Co also has 4 million shares of preferred stock, which pays a dividend of $2.50 annually, and the preferred shareholders have a required rate of return of 11%. Springfield has 35% income tax rate. Find the WACC of Springfield. Show solutions.
Explanation / Answer
WACC = E/V* Re + D/V* Rd * (1 – Tc) Where: Re = cost of equity Rd = cost of debt E = market value of the firm’s equity D = market value of the firm’s debt V = E + D E/V = percentage of financing that is equity D/V = percentage of financing that is debt Tc = corporate tax rate % of financing Market value of common stock = 720000000 58% Market value of preferred stock = 400000000 32% Market Value of coupon bonds = 130000000 10% Total Financing available 1250000000 100% Cost of Common Stock = 10% Cost of Preferred Stock = 11% Cost of Bonds = 8% Based on this information, the WACC is calculated on the formula given above as below : WACC = 720000000/1250000000*10%+400000000/1250000000*11%+130000000/1250000000*8%*(1-35%) 9.83%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.