5.3. Salem Company has the following capital structure: 4.0 million shares of st
ID: 2713657 • Letter: 5
Question
5.3. Salem Company has the following capital structure: 4.0 million shares of stock, selling at $29 each, with = 1.3; zero-coupon bonds with face amount $65 million, maturing in 8 years, with yield to maturity 7.0%; and 700,000 shares of preferred stock selling at $15 per share, paying a dividend of 40¢ per quarter. The income tax rate of Salem is 33%. The risk-free rate is 2.8%, and the expected return on the market 14%. Do not use the original issue discount. Find the weighted average cost of capital for Salem. Answer: (14.02%). Show solutions
Explanation / Answer
WACC= 14.02%
Cost of equity=Risk-free rate+Beta(Expected market return-Risk-free rate) =0.028+1.3(0.14-0.028) = 0.1736 ie. 17.36% Value of zero coupon bond is found using the formula, FV/(1+r)^8=65/(1.07)^8 Value of zero coupon bond 37.83059 Cost of zero coupon bond= 0.07(1-0.33)=0.0469 (After-tax cost) Cost of preference shares= 40 cents*4=160 c or $1.6 =1.6/15 = 0.1067Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.