A stock sells for $25. The next dividend will be $4 per share. If the return on
ID: 2712753 • Letter: A
Question
A stock sells for $25. The next dividend will be $4 per share. If the return on equity ROE is a constant 15% and the company reinvests 40% of earnings in the firm, what must be the opportunity cost of capital? (Do not round intermediate calculations.)
A stock sells for $25. The next dividend will be $4 per share. If the return on equity ROE is a constant 15% and the company reinvests 40% of earnings in the firm, what must be the opportunity cost of capital? (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Stock price = D1÷(r-g)
D1 is next expected dividend
r is cost of capital
g is growth rate
Growth rate = ROE×Retention ratio
= 15%×40%
= 6%
Stock price = D1÷(r-g)
$25 = $4÷(r-6%)
Cost of capital, r = 22%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.