18.) Lithium, Inc. is considering two mutually exclusive projects, A and B. Proj
ID: 2712702 • Letter: 1
Question
18.) Lithium, Inc. is considering two mutually exclusive projects, A and B. Project A costs $95,000 and is expected to generate $65,000 in year one and $75,000 in year two. Project B costs $120,000 and is expected to generate $64,000 in year one, $67,000 in year two, $56,000 in year three, and $45,000 in year four. The firm's required rate of return for these projects is 10%. The net present value for Project A is
Select one:
a. $26,074.
b. $12,358.
c. $16,947.
d. $19,458.
20.) Lithium, Inc. is considering two mutually exclusive projects, A and B. Project A costs $95,000 and is expected to generate $65,000 in year one and $75,000 in year two. Project B costs $120,000 and is expected to generate $64,000 in year one, $67,000 in year two, $56,000 in year three, and $45,000 in year four. Lithium, Inc.'s required rate of return for these projects is 10%. The modified internal rate of return for Project B is Select one:
a. 22.80%. b. 17.84%. c. 19.75%. d. 18.52%.
Explanation / Answer
18.)
Net present value for Project A = -95000 + 65000/1.1 + 75000/1.1^2
Net present value for Project A = $ 26074
Answer
a. $26,074.
20.)
Project B
MIRR = (FV of Cash Inflow/PV of Cash Outflow)^(1/n) - 1
FV of Cash Inflow = 64000*1.1^3 + 67000*1.1^2 + 56000*1.1 + 45000
FV of Cash Inflow = 272854
PV of Cash Outflow = 120000
n = 4
MIRR = (272854/120000)^(1/4) -1
MIRR = 22.80%
Answer
a. 22.80%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.