BadSound manufactures headphone cases. During September 2011, the company produc
ID: 2712611 • Letter: B
Question
BadSound manufactures headphone cases. During September 2011, the company produced and sold 105,000 cases and recorded the following cost data:
Standard Cost Information
Quanitity Price
Direct Materials 2 Parts 0.15 per part
Direct Labor 0.02 hours 9.00 per hour
Variable manufacturing overhead .02 hours 9.00 per hour
Fixed manufacturing overhead ($28,000 for static budget volume of 95,000 units and 1,900 hours, or $15 per hour)
Actual Information
Direct Materials (235,000 parts @ $0.20 per part = 47,000)
Direct Labor (1,700 hours @ $9.15 per hour = $15,555)
Manufacturing overhead $61,000
1.)For manufacturing OH, compute the total variance, the flexible budget variance and the production volume variance.
2.) Prepare the standard cost income statement with ACTUAL sales revenue, less Cost of Goods Sold at Sstandard and adjusting that to actual.
Explanation / Answer
1) For manufacturing OH,
28000 should be 28500 as its given 1,900 hours, or $15 per hour so its 1,900 *15=28500
total variance=Actual Manufacturing overhead cost-Budgeted Manufacturing overhead cost
=$61,000-$ 28500=$32500
the flexible budget variance=Total flexible Budgeted manufacturing OH-Total static Budgeted manufacturing OH
Total static Budgeted manufacturing OH=$15 per hour*1900hours= $ 28500
Total flexible Budgeted manufacturing OH=$15 per hour*1,700 hours=$ 25500
the flexible budget variance=$ 28500- $ 25500=$3000
production volume variance=Actual Volume-Budgeted Volume
Actual Volume =105,000
Budgeted Volume=95,000
production volume variance=105,000 -95,000 =10,000 units
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.