Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Primrose Corp has $20 million of sales, $3 million of inventories, $2 million of

ID: 2712598 • Letter: P

Question

Primrose Corp has $20 million of sales, $3 million of inventories, $2 million of receivables, and $1 million of payables. Its cost of goods sold is 75% of sales, and it finances working capital with bank loans at an 9% rate. Assume 365 days in year for your calculations. Round intermediate steps to 2 decimal places.

What is Primrose's cash conversion cycle (CCC)? Round your answer to two decimal places.
  days

If Primrose could lower its inventories and receivables by 11% each and increase its payables by 11%, all without affecting sales or cost of goods sold, what would be the new CCC? Round your answer to two decimal places.
  days

How much cash would be freed-up? Round your answer to the nearest cent.
$    

By how much would pre-tax profits change? Round your answer to the nearest cent.
$   

Explanation / Answer

Inventory Turnover Ratio = COGS/Inventory = 0.75 * 20 /3 = 5

Days Holiding in Inventory (DIO)= 365/Inventory Turnover Ratio = 365/5 = 73

Receivables Turnover Ratio = Sales/Receivable = 20/2 = 10

DSO = 365/ Receivables Turnover Ratio = 365/ 10 = 36.5

Payables Turnover Ratio = COGS /Payables = 15/1 = 15

DPO = 365/Payables Turnover Ratio = 365/15 = 24.33

CCC = DIO + DSO - DPO = 73 + 36.5 - 24.33 =85.17 days

New ITR = 15/ 3* (1 -11%) = 5.62

DIO = 365/5.62 = 64.97

New Receivables Turnover Ratio = 20/ 2* (1 - 11%) = 11.24

DSO = 365/11.24 = 32.49

New Payables Turnover Ratio = 15/1 * (1 + 11%) = 13.51

DPO = 365/13.51 = 27.01

New CCC = 64.97 + 32.49 -27.01 = 70.45 days

Old Net Working Capital = Inventory + Receivables - Payables = 3 + 2 -1 = $4million

New Net Working Capital = 3 * 0.89 + 2 * 0.89 - 1 * 1.11 = 2.67 + 1.78 - 1.11 = $3.34 million

Cash that would be freed up = Old Net Working Capital - New Net Working Capital

                                              = 4 - 3.34 = $0.66 million = $660,000

Old Pre Tax Profit = Sales - COGS - 9% * Old Net Working Capital

                            = 20 - 0.75 * 20 - 9% * 4 = $4.64 million = 4,640,000

New Pre Tax Profit = Sales - COGS - 9% * New Net Working Capital

                            = 20 - 0.75 * 20 - 9% * 3.34 = $4.6994 million = 4,699,400

Change in Pre Tax Profit = 4,699,400 - 4,640,000 = $59,400

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote