Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Lang Enterprises is interested in measuring its overall cost of capital. Current

ID: 2712060 • Letter: L

Question

Lang Enterprises is interested in measuring its overall cost of capital. Current investigation has gathered the following data. The firm is in the 40% tax bracket.

DEBT: The firm can raise debt by selling $1,000 par value, 8% coupon interest rate, 20 year bonds on which annual interest payments will be made. To sell the issue, an average discount of $30 per bond would have to be given. The firm also must pay flotation costs of $30 per bond.

PREFERRED STOCK: The firm can sell 8% preferred stok at its $95 per share par value. the cost of issuing and selling the preferred stock is expected to be $5 per share. Preferred stock can be sold under these terms.

COMMON STOCK: The firm's common stock is currently selling for $90 per share. The firm expects to pay cash dividends of $7 per share next year. The firm's dividends have been growing at an annual rate of 6% and this growth is expected to continue into the future. The stock must be underpriced by $7 per share, and flotation costs are expected to amount to $5 per share. The firm can sell new common stock under these terms.

RETAINED EARNINGS: When measuring this cost, the firm does not have concern itself with the tax racket or brokerage fees of owners. It expects to have available $100,000 of retained earnings in the coming year'; once these retained earnings are exhausted, the firm will use new common stock as the form of common stock equity financing.

a. Calculate the after-tax cost of debt.

b. Calculate the cost of preferred stock.

c. Calculate the cosst of common stock,.

d Calculate the firm's weighted average cost of capital using he capital structure weights shown in the following table. (Round answer to the nearest 0.1%)

Source of Capital Weight

Long-Term Debt 30%

Preferred Stock 20

Common Stock Equity 50

Total 100%

Explanation / Answer

We have:

FV=1000

N=20

Pmt =1000x8% =80

PV= 1000-30-30 =940

We can use value of bond formula to compute before tax cost of debt:

After tax cost of debt Kd= r x (1-t)

                                        = 8.64% x (1-0.40)

                                        =5.184%

b) Cost of preferred stock:

Cost of preferred stock Kp= annual dividend/ (price – floatation cost)

                                              = 100x 8% / (95-5)

                                              = 8.89%

c)

Cost of common stock:

D1 = 7

G= 6%

P= 90-7 =83

F=5

Cost of common stock Ke = D1/(P-F) +g

                                                        = 7/(83-5) +0.06

                                                        =14.97%

d)

Source

weight

cost

weight x cost

Debt

0.3

5.18%

1.56%

Preferred stock

0.2

8.89%

1.78%

Common stock

0.5

14.97%

7.49%

WACC

10.82%

Source

weight

cost

weight x cost

Debt

0.3

5.18%

1.56%

Preferred stock

0.2

8.89%

1.78%

Common stock

0.5

14.97%

7.49%

WACC

10.82%