A proposed project has fixed costs of $84,000 per year. The operating cash flow
ID: 2710704 • Letter: A
Question
A proposed project has fixed costs of $84,000 per year. The operating cash flow at 6,400 units is $95,800. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? (Round your answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
If units sold rise from 6,400 to 6,900, what will be the new operating cash flow? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the new degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
Degree of operating leverage
Explanation / Answer
Degree of operating leverage = sales variable costs / sales variable costs fixed costs.
A) Sinc variable cost is not given, I am presuming it to be zero. then DOL would be :
95800-0/ 95800-0-84000 = 8.1186
B) 95,800$ units generated from 6400 units , so per unit revenue = 95800/6400 = $14.96875/unit
for 6900 units revenue = 14.9687*6900 = $103824.3750
C) New DOL = 103824.375 - 0/103824.375 - 0 - 84000 = 5.3558
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.