An investment project has annual cash inflows of $5,200, $3,000, $4,300, and $3,
ID: 2710515 • Letter: A
Question
An investment project has annual cash inflows of $5,200, $3,000, $4,300, and $3,500, for the next four years, respectively. The discount rate is 13 percent.
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $4,900? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $7,000? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $10,000? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $4,900? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
If Initial cost $4900:-
Year
Cash inflow
Present value
factors @ 13%
Discounted cash inflow
@ 13 %
Cumulative Discounted cash inflow
1
5200
0.885
4602
4602
2
3000
0.783
2349
6951
3
4300
0.693
2980 (Approx)
9931
4
3500
0.613
2145 (Approx)
12076
12076
Discounted Pay Back Period = 1 + (4900 – 4602) /2349
= 1.13 Years (approx)
If Initial cost $7000:-
Discounted Pay Back Period = 2 + (7000 – 6951) /2980
= 2.02 Years (approx)
If Initial cost $10000:-
Discounted Pay Back Period = 3 + (10000 – 9931) / 2145
= 3.02 Years (approx)
Year
Cash inflow
Present value
factors @ 13%
Discounted cash inflow
@ 13 %
Cumulative Discounted cash inflow
1
5200
0.885
4602
4602
2
3000
0.783
2349
6951
3
4300
0.693
2980 (Approx)
9931
4
3500
0.613
2145 (Approx)
12076
12076
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.