You are working on the valuation for an upcoming IPO. The company that wants to
ID: 2710376 • Letter: Y
Question
You are working on the valuation for an upcoming IPO. The company that wants to sell its stock expects the following future free cash flows (FCF, in millions of dollars): -7 in year 1, 8 in year 2, 19 in year 3, and cash flows are expected to grow steadily at 5.6% after year 3. The discount rate for this company is 11.1%, and it plans to sell 9 million shares. What should be the price per share?
Enter your answer in terms of dollars, rounded to cents (maximum of 2 decimals), and without the dollar ($) sign. If your answer is $25.43 (25 dollars and 43 cents), then enter 25.43
Explanation / Answer
Value of Firm = FCF1/(1+Discount rate) + FCF2/(1+Discount rate)^2 + FCF3/(1+Discount rate)^3 + (FCF4/(Discount Rate-growth rate))/(1+Discount rate)^3
Value of Firm = -7/1.111 + 8/1.111^2 + 19/1.111^3+ (19*1.056/(11.1%-5.6%))/1.111^3
Value of Firm = $ 280.0548 Million
Price per share = Value of Firm/Outstanding Share
Price per share = 280.0548/9
Price per share = $ 31.12
Answer
31.12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.