A 15-year maturity bond with face value of $1,000 makes annual coupon payments a
ID: 2709632 • Letter: A
Question
A 15-year maturity bond with face value of $1,000 makes annual coupon payments and has a coupon rate of 6%.
What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,110? (Do NOT round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
Yield to Maturity: ___%
What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,000?
Yield to Maturity: ___%
What is the bond’s yield to maturity if the bond is selling for $1,310? (Do NOT round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places.)
Yield to Maturity: ___%
Explanation / Answer
When Bond is selling at 1110
Future Value = 1000, Interest payment = 1000*6% = 60 , N = 15 years, Present Value = 1110
Present Value of outflows = Coupon payment PVIFA (r, n) + principal Payment PVIF(r%,n)
1110 = 60 PVIFA ( r%,15,) + 1000 PVIF( r%,15)
So , now by intrapolation finding such values for r, which would equate both the sids of the equation
r = 4.94%
The coupon rate > Yield , which means bond is selling at premium, that is why the price of the bond is trading at more than face value of 1000
B) When , bond is trading at 1000, means it is trading at par . which means coupon payment = yield to maturity
so, YTM = 6%
C)When, bond is trading at 1310
PV of outflows = PV of inflows
1310 = 60 PVIFA (r%, 15) + 1000 PVIF (r%,15)
By intrapolation
r = 3.339%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.