Economic ordering quantity, reorder point, and safety stock Roaldi Products buys
ID: 2709257 • Letter: E
Question
Economic ordering quantity, reorder point, and safety stock
Roaldi Products buys 200,000 motors per year from a supplier that can fulfill orders within two days of receiving them. Roaldi transmits its orders to this supplier electronically, so the lead time to receive orders is two days. Roaldi’s order cost is about $295 per order and its carrying cost is about $37 per motor per year. The firm maintains a safety stock of motors equal to six days of usage. Assume a 365-day year.
(a)What is Roaldi’s economic order quantity for the motors?
(b)What is its total cost at the EOQ?
(c)How large a safety stock (in units) of motors should Roaldi maintain?
(d)What is Roaldi’s reorder point for motors? (Hint: Be sure to include the safety stock.)
(e)If Roaldi has an opportunity to reduce either its order cost or its carrying cost by 10%, which would result in the lowest total cost at the associated new EOQ?
(f)How much total cost savings will result from the lowest-cost strategy found in part (e) relative to the total cost found in part (b)?
Explanation / Answer
EOQ= (2*Ordering cost/order*Annual usage)/Carrying cost of one unit for one year
Given ; Ordering cost =$295 per order
Carrying cost = $37 per item per year
Annual usage =200,000 per year
EOQ= (2*295*200,000)/37=3,189,189.18=1785.83=1786 approx
So EOQ is 1786 units
Total cost at the EOQ;
Total orders= 200,000/1786=112
Ordering cost =112*295=$33,040
Inventory carrying cost for average stock =1786/2*37=$33,041
So total cost at EOQ = $33,040+$33,041=$66,081
Average daily use of motor= 200,000/365= 548 units per day,
Safety stock = 6 days of usage = 548*6 = 3288 nos
So safety stock is 3,288 units.
Reorder point = safety stock + lead time*average daily consumption
= 3,288 + 4*548=3,288+2,192=5,480 unitss
So reorder point is 5,480 nos.
Total cost at the EOQ;
Ordeing cost reduced by 10% , so revised ordering cost /order is 265.50
Revised EOQ= 2*265.5*200000/37=1694
Total orders= 200,000/1694=118
Ordering cost =118*265.50=$31,329
Inventory carrying cost for average stock =1694/2*37=$31,339
So total cost at EOQ = $31,329+$31,339=$62,668
Inventory carrying cost reduced by 10%
Revised inventory carrying cost = 33.30 per item per year.
Revised EOQ = 2*295*200000/33.3=1882
Total orders= 200,000/1882=106
Ordering cost =106*295=$31,270
Inventory carrying cost for average stock =1882/2*33.30=$31,335.30
So total cost at EOQ = $31,270+$31,335.30=$62,605.30
So reduction is carrying cost per unit per year would result in a lower cost .
Total cost saving would be =$66,081 -$62,605.30= $3,475.70
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.