Both bond A and bond B have 10 percent coupons and are priced at par value. Bond
ID: 2709043 • Letter: B
Question
Both bond A and bond B have 10 percent coupons and are priced at par value. Bond A has 10 years to maturity, while bond B has 20 years to maturity.
Assume if interest rates suddenly rise by 1 percent, what is the percentage change in price of bond A and bond B? (Round your answer to 2 decimal places. Negative answers should be indicated by a minus sign. Omit the "%" sign in your response.)
Assume if interest rates suddenly fall by 1 percent instead, what would the percentage change in price of bond A and bond B? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Both bond A and bond B have 10 percent coupons and are priced at par value. Bond A has 10 years to maturity, while bond B has 20 years to maturity.
Explanation / Answer
Yield to Maturity
Bond A = 10%
Bond B = 10%
If interest rate increases by 1%, then percentage change in price
Bond A = -5.89%
Bond B = - 7.96%
If interest rate decreases by 1%, then percentage change in price
Bond A = 6.42%
Bond B = 9.13%
Bond A
Coupon rate = 10%
Coupon payment = 10
Par Value = $ 100
Time to maturity = 10 years
When the bond is selling at par value (current price), then the yield to maturity is equal to coupon rate. This can be found from the below calculation
Let r by yield to maturity such that
100 = 10 * [(1-(1/(1+r)^10)/r] + 100/(1+r)^10
100 - 10 * [(1-(1/(1+r)^10)/r] - 100/(1+r)^10 = 0
Let r = 10%, RHS is equal to
= 100 - 10 * [(1-(1/(1.10)^10)/0.10] - 100/(1.10)^10
= 100 - 10 * [(1-(1/(2.593742)/0.10] - 100/2.593742
= 100 – 10 * ((1-0.385543)/0.10) - 100 * 0.385543
= 100 – 10 * (0.614457/0.10) - 38.5543
= 100 – 10 * 6.144567 – 38.5543
= 100 – 61.44567 – 38.5543
= 0
If interest rates increase by 1%, that is ytm = 10+1 = 11%, then price of bond
= 10 * [(1-(1/(1.11)^10)/0.11] + 100/(1.11)^10
= 10 * [(1-(1/2.839421)/0.11] + 100/2.839421
= 10 * ((1-0.352184)/0.11) + 100 * 0.352184
= 10 * (0.647816/0.11) + 35.21845
= 10 * 5.889232 + 35.21845
= 58.89232 + 35.21845
= 94.11077 or 94.11
% change in Bond price = ((94.11 – 100)/100) = -5.88923 or -5.89%
If interest rate falls by 1%, then ytm = 10 – 1 = 9%, then the price of the bond
= 10 * [(1-(1/(1.09)^10)/0.09] + 100/(1.09)^10
= 10 * [(1-(1/2.367364)/0.09] + 100/2.367364
= 10 * ((1-0.422411)/0.09) + 100 * 0.422411
= 10 * (0.577589/0.09) + 42.24108
= 10 * 6.417658 + 42.24108
= 64.17658 + 42.24108
= 106.4177 or 106.42 (rounded off)
% change in Price of the bond = ((106.42 – 100)/100)*100 = 6.417658 or 6.42%
Bond B
Yield to Maturity = 10%
If interest rates increase by 1%, that is ytm = 10+1 = 11%, then price of bond
= 10 * [(1-(1/(1.11)^20)/0.11] + 100/(1.11)^20
= 10 * [(1-(1/(8.062312)/0.11] + 100/8.062312
= 10 * ((1-0.124034)/0.11) + 100 * 0.124034
= 10 * (0.875966/0.11) + 12.40339
= 10 * 7.963328 + 12.40339
= 79.63328 + 12.40339
= 92.03667 or 92.04 (rounded off)
% change in Bond price = ((92.04 – 100)/100) = -7.9633 or -7.96%
If interest rate falls by 1%, then ytm = 10 – 1 = 9%, then the price of the bond
= 10 * [(1-(1/(1.09)^20)/0.09] + 100/(1.09)^20
= 10 * [(1-(1/5.604411)/0.09] + 100/5.604411
= 10 * ((1-0.178431)/0.09) + 100 * 0.178431
= 10 * (0.821569/0.09) + 17.84309
= 10 * 9.128546 + 17.84309
= 91.28546 + 17.84309
= 109.1285 or 109.13 (rounded off)
% change in Price of the bond = ((109.13 – 100)/100)*100 = 9.128546 or 9.13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.