Your company is considering a replacement of an old delivery van with a new one
ID: 2708805 • Letter: Y
Question
Your company is considering a replacement of an old delivery van with a new one that is more efficient. The old van cost $40,000 when it was purchased 5 years ago. The old van is being depreciated using the simplified straight line method over a useful life of 8 years. The old van could be sold today for $7,000. The new van has an invoice price of $80,000, and it will cost $6,000 to modify the van to carry the company products. Cost savings from use of the new van are expected to be $ 28,000 per year for 5 years. At which time the van will be sold for its estimated salvage value of $18,000. The new van will be depreciated using the simplified straight line method over its 5 year useful life. The company's tax rate is 35%. Working capital is expected to increase by $5,000 at the inception of the project, but this amount will be recaptured at the end of year five.
What is the tax effect of selling the old machine?
TIA
Explanation / Answer
Book value of Old Machine = $40000 - (40000/8) x 5 = $15000
Sale value of Machine = $7000
Loss on sale of old machine = $15000 - $7000 = $8000
Hence, Tax saving on Capital loss occured on sale of old machine = $8000 x 35% = $2800
What is the tax effect of selling the old machine?
There will be tax saving of $2800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.