ABC. Corp. has estimated the following income statement for its next fiscal year
ID: 2708688 • Letter: A
Question
ABC. Corp. has estimated the following income statement for its next fiscal year.
Sales 20,000,000
variable costs 6,000,000
revenue before fixed costs 14,000,000
fixed costs 9,000,000
ebit 5,000,000
interest expense 900,000
earnings before taxes 4,100,000
taxes (35%) 1,435,000
net income 2,665,000
a. what is the break-even point in sales dollars for the firm?
b. if the average unit cost is $20, what is the break even point in units?
Explanation / Answer
a. what is the break even point in sales dollars for the firm?
Contribution Ratio = 14000000/20000000 = 70%
Break even point in sales dollars = Fixed Cost/Contribution Ratio
Break even point in sales dollars = 9,000,000/70% = $ 12,857,142.86
b. if the average unit cost is $20, what is the break even point in units?
average unit cost= Total cost/no of Unit
No of Unit produce & Sold = (9000000+6000000)/20 = 750,000 unit
Sale price per unit = 20000000/750000 = $ 26.67
Variable cost per unit = 6,000,000/750000 = $ 8
Contribution Margin = 18.67
Break even point in units = Fixed Cost/Contribution Margin per unit
Break even point in units = 9,000,000/18.666666 = 482142.90 Unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.