The Great Giant Corp. has a management contract with its newly hired president.
ID: 2708410 • Letter: T
Question
The Great Giant Corp. has a management contract with its newly hired president. The contract requires a lump sum payment of $25,000,000 be paid to the president upon the completion of her first 8 years of service. The company wants to set aside an equal amount of funds each year to cover this anticipated cash outflow. The company can earn 7 percent on these funds. How much must the company set aside each year for this purpose?
$2,436,694.06 $1,931,435.03 $2,368,832.13 $1,750,000.00 $2,363,593.24Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Nper = 8
Rate = 7%
FV = 25000000
PV = 0
PMT = ?
Amount to be set Aside = PMT(Rate,NPer,PV,FV) = PMT(7%,8,0,25000000) = 2436694.06
Option A is correct.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.