Redan Manufacturing uses 3,300 switch assemblies per week and then reorders anot
ID: 2708006 • Letter: R
Question
Redan Manufacturing uses 3,300 switch assemblies per week and then reorders another 3,300. The relevant carrying cost per switch assembly is $14.00, and the fixed order cost is $1,650.
Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
I NEED REAL HELP.
Please, anyone smart.
Redan Manufacturing uses 3,300 switch assemblies per week and then reorders another 3,300. The relevant carrying cost per switch assembly is $14.00, and the fixed order cost is $1,650.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Annual Holding Cost = Average Inventory Level*Holding Cost Per Unit Per Year = 3300*14*1/2 = 23100
Part B:
Annual Ordering Cost = No. Of Orders Placed In a Year*Cost Per Order = 52*1650 = 85800
Part C:
EOQ = (2*3300*52*1650/14)^1/2 = 6359.92 Units
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.