A new project will allow you to sell a new product at $50 each. Variable costs a
ID: 2707960 • Letter: A
Question
A new project will allow you to sell a new product at $50 each. Variable costs are $30 each and fixed costs would run $50,000 per year. If there is no initial investment required, how many units would you have to sell annually to break-even (aka the
A new project will allow you to sell a new product at $50 each. Variable costs are $30 each and fixed costs would run $50,000 per year. If there is no initial investment required, how many units would you have to sell annually to break-even (aka the "accounting break-even quantity") and what is your average cost selling that number of units? A new project will allow you to sell a new product at $50 each. Variable costs are $30 each and fixed costs would run $50,000 per year. If there is an initial investment required of $80,000 and the project has a four year life (no salvage), how many units would you have to sell annually to break-even including the recovery of initial investment. (aka the "accounting break-even quantity")?Explanation / Answer
at break even
profit = 0
revenues - costs = 0
let x be the break even units
50* x - 30*x - 50000 = 0
break even units x= 2500 units
average cost = 125000
b) let y units have been sold to recover the investment
cash flow per year = 50y - 30y -50000
NPV = 0
-80000 + 4* (50y - 30y -50000) = 0
break even units annually y = 3500 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.