Your firm needs a computerized machine tool lathe which costs $42,000 and requir
ID: 2707608 • Letter: Y
Question
Your firm needs a computerized machine tool lathe which costs $42,000 and requires $11,200 in maintenance for each year of its 3-year life. After three years, this machine will be replaced. The machine falls into the MACRS 3-year class life category. Assume a tax rate of 39 percent and a discount rate of 12 percent.
If the lathe can be sold for $4,200 at the end of year 3, what is the after-tax salvage value? (Round your answer to 2 decimal places.)
Your firm needs a computerized machine tool lathe which costs $42,000 and requires $11,200 in maintenance for each year of its 3-year life. After three years, this machine will be replaced. The machine falls into the MACRS 3-year class life category. Assume a tax rate of 39 percent and a discount rate of 12 percent.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
After Tax Salvage Value = Sales Value +/- Tax on Gain/Loss on Sale of Machine Tool
Book Value = 42000*7.41% = 3112.20
Gain on Sale of Machine Tool = Sales Value - Book Value = 4200 - 3112.20 = 1087.80
Tax on Gain = 1087.80*.39 = 424.242
After Tax Salvage Value = 4200 - 424.242 = 3775.758 or 3775.76
Answer is 3775.758 or 3775.76.
Thanks.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.