Organic Produce Corporation has 6.3 million shares of common stock outstanding,
ID: 2707361 • Letter: O
Question
Organic Produce Corporation has 6.3 million shares of common stock outstanding, 350,000 shares of 5.8 percent preferred stock outstanding, and 150,000 of 7.1 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $74 per share and has a beta of 1.09, the preferred stock currently sells for $107 per share, and the bonds have 20 years to maturity and sell for 109 percent of par. The market risk premium is 6.8 percent, T-bills are yielding 4.3 percent, and the firm's tax rate is 34 percent.
a. What is the firm's market value capital structure?
b. If the firm is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm's typical project, what rate should the firm use to discount the project's cash flows?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Market Value of Equity = Number of Outstanding Shares*Current Selling Price = 6300000*74 = 466200000
Market Value of Debt = Number of Bonds*Current Selling Price = 150000*1000*109% = 163500000
Market Value of Preferred Stock = Number of Outstanding Shares*Current Selling Price = 350000*107 = 37450000
Total Market Value = 466200000 + 163500000 + 37450000 = 667150000
Weight of Equity in Capital Structure (E/V) = 466200000/ 667150000 = .698
Weight of Debt in Capital Structure (D/V) = 163500000/667150000 = .245
Weight of Preferred Stock in Capital Structure (P/V) = 37450000/667150000 = .056
Part B:
Cost of Equity = Risk Free Rate + Beta*Market Risk Premium = 4.3 + 1.09*6.8 = 11.712%
Cost of Preferred Stock = Return/Current Seling Price = (5.8%*100)/107*100 = 5.421%
Cost of Debt
Nper = 20*2 = 40
PMT = 1000*.071*1/2 = 35.5
FV = 1000
PV = 1000*109 = 1090
Rate = ?
After Tax Cost of Debt = Rate(Nper,PMT,PV,FV) = Rate(40,30.5,-1090,1000)*2*(1-.34) = 3.538%
WACC = After Tax Cost of Debt*Weight of Debt + Cost of Preferred Stock*Weight of Preferred Stock + Cost of Equity*Weight of Equity
WACC = 3.538*.245 + 5.421*.056 + 11.712*.698 = 9.345% or 9.35%
Answer for Part 2 is 9.345% or 9.35%.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.